Jdi na obsah Jdi na menu
 


JAK ČERTÍK SVĚTEM BLOUDIL

20. 11. 2013

 

PH Na čertíka ( hraje se stejně jako Na peška, ale okolo chodí čertík.)

Poskoky s čertíkem, lezení ve vzporu - za čertíkem Bertíkem.

Za čertíkem polezeme čertím tunelem ( prolézání strachovým pytlem). A už tam budem, ucítíme teplíčko. V peklíčku je teplíčko ( dechové cv.: nádech a výdech na ách, óch, éch...) Ale někdy to tam pěkně mrdí tfuj ( opět jako dech. cv.).

Jsme v peklíčku, ale čertík Bertík si rád pospí. Vzbudíme ho? RH "Čertíku, vstávej."

Protáhneme se s ním  ( protahovací cviky v elhu na zádech), pak si protáhneme hlavu ( sed skrčmo zkřížný, otáčení hlavou, koulení), aby se mu lépe koukalo na svět. A my mu cestu na svět ukážeme ( prolézání strachovým pytlem) zpět na svět. Jé, tady krásně svítí sluníčko, zamáváme mu s čertíkem a ¨pozdravíme sluníčko ( Pozdrav sluníčku, Mávání). Aby ten čertík objel svět rychleji a podíval se za dětmi, půjčíme mu kolo. (Kolo - "Na kole já šlapu rád, kolo je můj kamarád. Šlapáním vzduch nešpiním, svoje svaly posílím.") A zastavil se u domku se žlutou střechou ( Stoj mírně rozkročný, dlaně spojit nad hlavou). U plotu zavrčel pejsek ( nádech a výdech na vrrr v kleku). rozhlédl se ( sed na patách a procvičení krční páteře otáčením hlavy vlevo a vpravo), zavrtěl ocáskem ( klek, ohnout nohy v kolenou nahoru a otáčet se za chodidly vlevo i vpravo). Malý pejsek poskakuje, ocásek si protahuje. Potom zvedne nožičku na tu žlutou kytičku. V tomhle domku bydlí Nanynka a Pepíček. Víte, jak to s nimi bylo?,,,,,, úvaha dětí a rozhovor.

A Bertík nasedl na kolo a šlape si to dál. ( Kolo).

Zastavil se u domku se zelenou střechou a tam se zrovna pod oknem protahovala kočička. (Klek a vyhrbit páteř a mírně protáhnout) Tělíčko si protahuje, tlapičky si vystrkuje. Kožíšek si učesla, jazýčkem ho ulízala. Tam bydlí Honza. Znáte ho? Jedna, dvě, tří, čtyři, pět, cos to Honzo, cos to sněd? Brambory pečený, bylby málo maštěný. jen aby ho nebolelo břicho ( krouživé pohyby po bříšku). Možná, že by se mohl protáhnout, ale až zachvilku, jen co si poselchne pohádku (můžeme zařadit nějakou říkanku, při které se děti uvolní). A pak už Honzík může pomáhat mamince.

Bertík se ppodíval ještě na další děti. Přijel k domečku s modrou střechou, tam bydlela Lucinka, co ztratila bačkorku a zrovna jí hledala. Pomůžeme jí? PH - rozhodíme bačkory dětí a každý si najde své dvě.

Čertík Bertík nasedl znovu na kolo ( Kolo) a šlapal i rukama, až dojel k domku s červenous třechou, kde bydlela karkulka. Znáte jí? Pomáhala mamince péct bábovku ( PH Na bábovku), ale pekla i buchty pro taťku    (Ano, ne). Karkulka pomáhala míchat povidla, aby se nepřipálila. sed s nataženýma nohama, předpažit, prsty proplést a s předklonem a záklonem pohybujeme pažemi, nekrčíme lokty a mícháme).

Ale to už mrkal na Bertíka měsíček ( Stoj spojný, vzpažit pravou ruku, levá podél těla a ukláníme se  vlevo, při zvednutí levé ruky se ukláníme vpravo(. Hvězdičky už vyšly, sluníčko je pryč, na obloze svítí velikánský míč. Co je to? Když svítí jen kousíček vypadá jak rohlíček.

A to už musel i bertík zpátky do peklíčka tunelem a děti do svých domečků. Všechny dveře zavřeme, do postýlky lehneme. RH Spící domeček.

Buchty ( Ano, ne)

Máš rád buchty? Ano, ano.                - stoj spatný , ruce pokrčit upažmo, dlaně vpřed, vzad.

Máš rád placky? Ne, ne.                    - ruce ukazují ne, ne

Sněd bych buchtu posypanou,

a ne placky s křenem.                        - stejně.

Po křenu, po křenu                             - 4x zakroužíme hlavou vlevo,

hlava se mi zatočí.

Po křenu, po křenu                            - 4x zakrožíme vpravo

mám slzičky v očích.

RH SPÍCÍ DOMEČEK

Cíl: Zklidnit se a soustředit se na jednotlivé části těla.

Projdeme se naším domečkem.

              Rukou obkružte obličej.

Zavřeme dveře do kuchyně.

             Položte si ruku na pusu.

Zavřeme dveře do jídelny.

            Jemně stiskneme prsty nos.

Zavřeme dveře do koupelny.

            Zavřete jedno okol a přikryjte ho dlaní.

Zavřeme dveře do pokoje.

              Zavřete druhé oko a přikryjte ho dlaní a pak zašeptejte:

A už spím.

               Dejte dlaně k sobě a položte si je pod hlavu, jako když spíte. (2x).

Teď se probouzím, protáhnu se a zívnu.

              Protahujeme se.