Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na návštěvě u čertíka Bertíka

PH - "Na čertíka" - hraje se jako na peška.

Čertí poskakování, proklepávání hlavy.

Za čertíkem Bertíkem se dnes půjdeme podívat do pohádkového pekla. Kudy? Čertím tunele, ( strachový pytel). Je tam teplíčko, ale divně to tam páchne (dechové cvičení). Čertík Bertík si rád pospí. Vzbudíme ho? RH Čertíku, vstávej! Ještě se musí protáhnout (protahovací cviky v lehu na zádech) a my s ním. Pomalu vstal a protože chtěl vědět, co se kde v peklíčku děje, otáčel hlavu na všechny strany (sed skrčmo zkřižný, ruce na kolena, otáčení halvou vlevo, vpravo, nahoru, dolů, dokola). Ale to mu nestačilo, sedl na čertovské kolo a jel se po pekle projet (leh na zádech a jedeme na kole - Čertí kolo). Najednou zaslechl zamňoukání, to kočka \Mína se v teplíčku protahovala ( klek, opřít se o dlaně a vyhrbit páteř a narovnat) a lízala mlíčko (Mlsná kočička). Když se s ní pozdravil, jel na kole dál, (leh na zádech - jízda na kole) šlapal i rukama. Ale už ho bolely nohy, a proto si vzal míč a začal si s ním hrát. (Hra s malým míčkem - koulení rukama, nohama, nadhazování apod.) U čertovského peklíčka mají také zahradu, kde roste spousta stromů. (Stoj, jednu nohu pokrčit ke stehnu druhé, upažit). Najednou začal foukat vítr (dechové cvičení: nádech a výdech na fiú) a stromy se ohýbaly. (Stoj mírně rozkročný, vzpažit, dlaně k sobě a mírné úklony vlevo a vpravo). Zvědavý Bertík se šel na zahradu podívat. Také ježek vstal. nožičkama zadupal, pak se stočil do klubíčka a už klidně spal. (klek, pak do vzporu, opřeme se o dlaně a špičky nohou, nohama zadupáme a zpět do kleku a sedu na patách.) Na zahradě viděl i zajíčka. Zajíká se zajíček, schoulený jak uzlíček,. (sed na patách, opření o předloktí, čelo na podložce), pomalu se posazuje (sed na patách, opřít se o dlaně), a vesele panáčkuje. (vysoký klek, ruce na ramena zezadu - uši) Ale brrr, to je zima! Dokonce začalo pršet.Prší...., kapky se vrší. Stoj, vzpažit a pomalu klesáme do dřepu a komíháme prstíky). A ppak honem do peklíčka. Bertík nasedl na kolo a frrr, jedeme (kolo). A už byl v teplíčku.

I kocour Fous se tam protahoval (kočka) a něco čuchal. Bertíkovi to také vonělo. Čertí maminka upekla koláče. Celé paže protahuje, na plechu je vyvaluje (Potírá je borůvkama, pak obkládá jahůdkama, oříškama zasypává, do pece je upéct dává. (napodobujeme rukama - natírání, posypání. Hm. To byla dobrota. Čertík se olizuje. Ukaž,jak.

Ale čertík Bertík musí do čertí školy a když skončí, půjde hrát kopanou. 

Ale když vyšla první hvězdička a s ní další (leh na bříšku, předpažit, zvednout jednu ruku a kmitat prstíky a druhou totéž.jednu ruku zdvihneme jako hvězda blikneme, druhou zdvihnem také, hvězdy jsou jak zlaté. A měsíček zamrkal, musel čertík do postýlky. (stoj, jednu ruku vzpažit a provádět mírné úklony stranou, ruce vyměnit).

A spolu s čertíkem si to vyzkoušíme.

My teď jak ta hvězdička položíme tělíčka, pomalu se utišíme, zavřem očka a už spíme. Krátká relaxace.

Možno využít i překážkovou dráhu. Kudy se čertík projížděl čertovskou zahradou.