Jdi na obsah Jdi na menu
 


PODZIM

19. 9. 2013

Na podzim často fouká vítr (1). U cesty se ohýbá topol (2). Na zahrádce kvetou slunečnice. (4) Okolo nich běhá pejsek a protahuje si tlapky (5) a kočička se protahuje na podzimním sluníčku. (6) Děti pouští draka. (6) A trhají ovoce. (8) A když se vydají na procházku ( chůze v prostoru), mohou uvidět poslední žížalku, (9) hada (10) nebo broučka. (10) Na zimu se připravuje krtek a všude za sebou nechává hromádky (12), myška (13) i ježek (14). A zajíc, ten se těší na zelí (15).

1. Sed na patách, dlaně položíme na kolena a vydechneme. Současně s výdechem jdme do předklonu, až položíme hlavu čelem na zem. Začínáme se nadechovat nosem, současně se napřimujeme.

Účinek: Pročišťuje a uvölňuje celé plíce.

2. Stoj spatný, s nádechem výpon a vzpažíme. S výdechem napodobujeme šumění deště (ššš), pohybujeme jemně prsty, přecházíme pomalu do dřepu a předpažením připažíme. Provedeme předklon hlavy a prsty ťukáme na zem.

Účinek: Protažení celého těla, zpevnění nožní klenby, posílení svalstva paží a nohou.

Do výšky se vytáhnem,

až do mraků dosáhnem.

Prší....

Kapky z nebe padají,

ťuky, ťuky. ťukají.

3. Stoj rozkročný, vzpažíme a spojíme dlaně. S výdechem úklon vpravo, s nádechem návrat do střední polohy, totéž provedeme vlevo, 3x.

Účinek: Cvičení působí proti skolióze a kulatým zádům. Posiluje a protahuje svaly po stranách břicha a zad a vede dech ve větší míře do bočních částí hrudníku.

Vítr fouká z hor,

v dáli duní hrom.

Topoly se ohýbají,

kořeny však pevné mají.

Vyvrátit se nenechají.

4. Stoj rozkročný, s nádechem upažíme, paže pokrčíme a prsty položíme na ramena. S výdechem se otočíme na jednu stranu, s nádechem návrat do střední polohy. To samé na druhou stranu. S výdechem připažíme.

Účinek: Vyrovnává páteř, procvičuje hluboké vrstvy kolem páteře.

Slunečnice celý den

otáčí se za sluncem.

Otáčím se sem a tam,

při cvičení nespěchám.

5. Podpor v kleku. Ve výdechu mírně vyhrbíme záda do obloučku. V nádechu pozvedneme levou paži a protáhneme ji před sebe, současně pozvedneme pravou nohu a protáhneme ji do zanožení. Následuje výdech a při dalším nádechu střídáme paže i nohy.

Účinek: Cvik působí na zádové svalstvo a páteř, procvičujeme svaly nohou a paží. Spolupráce levé a pravé mozkové hemisféry. Dobré pro dyslektické děti.

6. Klek, s výdechem vyhrbit záda do obloučku, s nádechem protáhneme tělo vpřed.

Účinek: Protahování   celé páteře. Napřimuje páteř.

7. Stoj rozkročný, upažit, uklánět se střídavě na pravou a levou stranu.

8. Stoj spatný, vzpažíme a stoupneme si na špičky. Vytahujeme se střídavě za pravou a levou rukou, napodobujeme trhání ovoce. 5x se vytáhnout za každou rukou.

Účinek: protahuje celé tělo, zpevňuje nožní klenbu.

Ovoce si natrhám,

kamarádům také dám.

Trhat budu ještě chvilku,

natrhám i pro maminku.

9. Leh na bříšku, ruce podél těla, dlaně na zemi. S nádechem nadzvednout hlavu, otočit jí vpravo i vlevo a zpět, čelo na zem.

Účinek: Procvičuje krční páteř.

10. Leh na bříšku, opřít se o předloktí. Nádech a s výdechem syčíme.

Účinek: Dechové cvičení.

11. Leh, přednožit, chodidla ohnout. Pohyb nohama střídavě vpřed i vzad.

Účinek: Posilování přímých břišních svalů.

Brouček spadl na krovky,

nožičkama vzhůru,

ať se snaží, jak se snaží,

tak má prostě smůlu.

12. Podpor v kleku, s nádechem začínáme propínat nohy v kolenou a zvedat pánev až do úplného propnutí nohou. Snažíme se udržet celé chodidlo na zemi. Hlavu vtlačíme mezi paže, až se podíváme na břicho. Setrváme a volně dýcháme. Nohy jsou po celou dobu cvičení u sebe.

Účinek: Posiluje a procvičuje lýtkové a stehenní svaly, protahuje úpony kloubů nohou, zejména protahuje Achillovu šlachu.

13. Klek, podepřeme se o lokty tak, aby hlava byla co nejníže zemi. jednu nohu pozvedneme a protáhneme tak, aby byla protažením celé páteře. Potom takto protaženou nohou začínáme kývat do stran a vždy se na ni přes rameno podíváme. Totéž i druhou nohou.

Účinek: Protažení páteře z kleku.

14. Sed na patách, rukama se uchopíme za paty. S pomalým výdechem pokládáme hlavu do předklonu tak, až se dotkne země. Obě hýždě při tom stále setrvávají na patách. Po chvíli výdrže se s nádechem tělo vrací zpět do sedu.

Účinek: Prokrvuje oblast hlavy. Posiluje oči a ostatní orgány v hlavě, protahuje páteř.

15. Klek sedmo, trup vzpřímený, dlaně na stehnech. S nádechem vzpažíme, s výdechem se zvolna předkláníme, až se dlaně a čelo dotknou země, uvolníme celé tělo asi minutu, s nádechem zdvihneme trup, hlavu i ruce a s výdechem položíme ruce na stehna.

Účinek: Celkově zklidňuje a uvolňuje. Prokrvuje se hlava a zlepšuje se scghopnost koncentrace. Odstraňuje únavu.