Jdi na obsah Jdi na menu
 


JAK PROTI STRESU

23. 3. 2015

Hlavu vzhůru

Účinek: Zlepšení nálady. Toto držení těla nám pomáhá mentálně i emocionálně. 

Takže prostě: halvu vzhůru. Vždy a především tehdy, když se blíží nějaká nepříjemnost. Nervy v oblasti krční páteře s přímým spojením s mozkem hlásí (pokud máme svěšenou halvu) tuto nepříjemnou polohu oblastem mozku, které zodpovídají za emoce. Když necháš hlavu svěšenou, dochází k ohnutí v oblasti hrtanu. Nemůžeš zhluboka dýchat .Pokud zvedneš hlavu, dojde tím k natažení krku a hrtanu, dýchání bude lehké a uvolněné.

 

Dýchání s našpulenými rty

Účinek: Dochází k uvolnění čelistních kloubů. To je dobré proti zlosti. Vlivem této dechové techniky proudí vzduch klidně do obou plicních laloků.

Našpulíš rty, jako kdybys jimi chtěl uchopit slámku. A nyní se touto slámkou nadechni,pomalu a s prožitkem, alespoň 6x po sobě. Výdech a pak půjde docela snadno a automaticky. Představuj si při tom, co bys chtěl vdechnout: klid, uvolnění, sílu. Všechno je v pořádku, můžeš se uvolnit a být klidný.

 

Natahování a protahování¨

Účinek: Budeš se cítit klidnější a uvolněnější. Dodá ti dynamiku, sílu. Stres a hněv vede k napětí svalstva a ke stažení cév. Proto se vestoje, vsedě i vleže slastně   protahuj!

Stoj rozkročný a hodně do šířky upažit.

Cítím se přítomný a sebevědomý!

 

Stoj rozkročný

Účinek: Působí proti nejistotě a nespokojenosti. Nohy se cítí uzemněn\. 

Stoj rozkročný tak, aby mezi nohama bylo trochu místa, chodidla tvoří spolu s rameny jednu linii. Představ si, že máš kořeny v zemi jako strom.

Stojíme tak vždy, když potřebuješ trpělivost, odvahu a dobré nervy.

Když stojíš nohama u sebe, jsi nestabilní. Tuto nejistotu vedou nervová zakončení chodidel nervovými drahami obou nohou přes míchu až do hlavy. pak jsi náchylný ke stresu, protože tě vše vyvede z rovnováhy.

Toto cvičení má rád mozeček, protože je zodpovědný za rovnováhu a koordinaci.

 

Pohupování boky

Účinek: Je důležité proti stresu a hněvu. Dostaneš se tím do příjemného emočního vyladění. 

Postav se do stoje rozkročného a zlehka přenášej váhu zprava doleva a zlevoa doprava.

Prováděj tento pohyb boky, takže se budeš kolébat jako zvon. Můžeš také s tímto kolébavým pohybem boků chodit. jde to i vsedě na otáčivé židli: sem a tam a tam a sem.

Když se pohybuješ v bocích, tak procvičuješ kyčelní klouby, pánev, bederní oblast a všechny orgány, které se nacházejí v oblasti břicha. Nervy toto vysílají do mozku, kde tento rytmu vede k příjemnému emočnímu vyladění. Toto cvičení je dobré i pro mozeček: rovnováha a koordinace - fyzická, mentální i emocionální.