Jdi na obsah Jdi na menu
 


JAK HEJKAL KRÁKORA ZTRATIL HLAS

23. 6. 2015

Neděle je dnem odpočinku, ale před apatykou začal hejkat hejkal Krákora. Řval na celý les. heřmánek a Mařinka si drželi uši (masáž uší). A vychloubal se, že má nejsilnější hlas. A tak šel do světa lidí. Prochodil ho křížem krážem a každého přehejkal. nebylo dokonce slyšet ani bednáře, co tluče do obruče. Opakování písně "A já pořád, kdo to je..."A došel až na rokenrolový koncert (poslech CD). A jak to všechno chtěl překřičet, padla kosa na kámen, Hejkal už jen sípal.

A smutně došel do pohádkové apatyky (ukaž, jak).

Heřmánek a Mařinka i pro něho měli pomoc, Uvařili mu kloktadlo. Víte, co to je? Jak se kloktá? Zkusíme si to.

Potřebovali k tomu květy podbělu, slézu a šalvěje. A kapky z těchto bylinek si s chrapotem poradí.

Pořádně to zamíchali. Zkusíme to s nimi.

Překážková dráha

chůze po laně            slalom          převaly na žíněnce       chůze po lavičce

podlézání         překračování

Uši

Jemně rozvineme své ušní boltce. Přitom začneme nahoře a masírujeme podél boltce dolů. Jemně zataháme za ušní lalůčky. Mělo by se to dělat 5x - 15x za sebou. Je důležité, abychom táhli uši jemně dozadu a okraj boltců přitom otáčeli ven.

Toto cvičení vyvažuje obě poloviny mozku, podporuje soustředění při diktování a při práci s počítačem. Zapíná nás pro "naslouchání". Má vliv na naše soustředění.

 

Šest léčivých výdechů

1. "ssss" - působí na plíce a tračník. tento zvuk zmírňuje tělesné potíže, například rýmu a kašel. Je ve spojení s nosem.

2. "húhúhúhú" - má vliv na ledviny a močová měchýř. Je spojen s ušima. Pomáhá nám zvyšovat celkovou vitalitu.

3. "šššš" - působí na játra a žlučník. Souvisí s očima. Zmírňuje oční potíže, nechutenství, závratě.

4. "hahaha" - má vliv na srdce a tenké střevo, je spojen s jazykem, ovlivňuje srdeční potíže, nespavost.

5. "huhuhu" - (hrdelní) - působí na slezinu a žaludek. je spojen s ústy. Zmírňuje zažívací potíže, snižuje úzkost.

6. Hííííí" (vyrážený skrz zuby) - má vliv na trojitý ohřívač. Pomáhá harmonizovat proudění energie v těle, zmírňuje krční a břišní potíže i nespvost.

 

Šalvěj

Nejslavnější bylinky pro zdraví. Skřítci sbírají lístky v poledne a za suchého počasí, než začne kvést v květnu nebo v září. Odvar ze šalvěje se používá jako kloktadlo, když skřítky bolí v krku nebo zuby. Ze šalvěje se dělají obklady na všechny rány. Každý den polně žvýkají šalvějové lístky. Někdy si skřítci napíší na lístek šalvěje přání, položí si jej pod polštář a když se jim zdá hezký sen, přání se jim splní.

Její latinské jméno je SALVIA = zdraví.

Sléz

Skřítci se v odvaru koupou, aby měli pěknou a hladkou kůži. A také pijí čaj proti kašli.

Podběl

Kvítky se sbírají brzy na jaře. Čaj z podbělu se používá proti kašli a odvar se hodí při bolavých nohou a při zánětech žil. Z mladých lístků si skřítci vaří polévku.