Jdi na obsah Jdi na menu
 


PRINCEZNA ZVONIMÍRA

23. 5. 2015

Každé úterý  přicházela do bylinkové apatyky Zvonimíra.

Pomůžeme Heřmánkovi zamíchat čaj, (1) přidáme med z pampelišek a znovu zamícháme. Princezně rázem zčervenaly tváře jako růžičky. I když ještě ležela v postýlce, měla už dost síly se protáhnout (protahovací cviky). protáhla celou páteř a krk a začala vyšívat. (2) Všechny princezny umí vyšívat. Když vyšila první jarní kytičku sněženku, protáhla se, vytřepala ruce (vytřepání rukou) a šla si hrát s míčem. (3), Za oknem vykouklo sluníčko, princezna zamávala a pozdravila ho. Sluníčko nám zasvítilo, celou cestu ozlatilo, zašimrá nás na tváři, když vesele zazáří. (3)

Na travičce, která už se zelenala (Travička zelená), kvetlo spousta sedmikrásek (Elce pelce). Na záhonu v královské zahradě se ukláněly první sněženky, (4) žluté a fialové krokusy (5) a princezna v královské zahradě popoběhla kousek dál a viděla, jak si na sluníčku libuje královská kočička. Sluníčko se tomu směje, a tím smíchem vše zahřeje, a v paprscích sluníčka libuje si kočička. (6)

Mohla si princezna zajezdit na kole? Ne, ale my ano. (jízda na kole)

Ale jak princezna běhala po zahradě, umazala si střevíčky.  (leh na zádech a sklápění chodidel). A protože střevíčky byly moc špinavé, musela se vrátit. A cestou potkala motýlka (7) a holubička letěla kolem (8). Princezna přiběhla domů a znovu si nalila čaj od Heřmánka, zamíchala do něho med a zavrtala se do peřin.

Relaxace, to je klid, umění se uvolnit, Klidně ležím, klidně dýchám, relaxuji. odpočívám.

Míchání - viz Obr Bambula

2. sed skrčmo zkřížný pravá (levá) ruka jde do vzpažení a zpět.

3. - stoj rozkročný, upažením do vzpažení, zkřížit paže a zpět.

4. - sed na patách, ruce do svícnu a otáčet se vlevo a vpravo.

5. sed skrčmo zkřižný, ruce do svícnu a střídavě dávat ruce v pěst a povolit.

6. - klek, opřít se o dlaně a vyhrbit páteř a narovnat.

7. - sed, chodidla k sobě, chytíme je prsty a hmitáme koleny nahoru a dolů.

8. - rovnovážné cvičení - stoj na jedné noze, druhou zvednout a upažit.

Bylinky - máta, pampeliška

Čaj z máty přemáhá nechuť k jídlu. Skřítkové z této bylinky vaří čaj, ale dělaji si také inhalaci při rýmě a zánětu hrtanu a průdušek.

Pampeliška - zázračná bylinka. Skřítkové si vaří kořen podobně jako lidé mrkev nebo brambory. Mladé lístky chroupají jako salát. Z květů dělají pampeliškový   med a víno.