Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čertovské pohádky

Čert je bytost slovanské mytologie, kterou vyjadřuje pohádková bytost žijící v pekle. Má rohy, ocas, kopyto a je "přičmoudlá." Pekloopouští, aby získala duše hříšníků. Honza čerta ošidí, napálí.

Podoba čerta vychází z antické mytologie. Nejvíce se podobá Safyru a Panoci, bohu pastvin. Ale může to být i anděl svržený z nebes. Zaus svrhl Héfaista z Olympu. jefaistos byl rovněž nevzhledný a kulhal.

Co se říká?

Čert to vem! Poblázněný čertem. jdi ke všem čertům. Kam čert nemůže, nastrčí ženskou. Čiň čertu dobře. Tumáš čerte kropáč. Berou mě všichni čerti. Vem tě čert. Je to po čertech pěkné. Čert ví proč. Šijou s ním všichni čerti. To mi byl čert dlužen........

PEKLO - podzemní království. Vypráví se o mnoha jeskyních, že je to vchod do pekla. Jindy se brána do pekla  nachází za šípkovým keřem.

Čertovské knížky pro děti, které můžete použít při práci s dětmi.

Čerti nikdy nespí, J. Kratschmarová

Putování pana Dopíska, nebeského poštmistra a čerta Deryla za ztracenými vánočními dopisa zimním krajem. V každé části nechybí srpávné pohádkové ponaučení. Dobro je odměněno, zlo potrestáno.

Pohádkáře okouzlovaly efekty pekelné. I s našimi čerty je spíš sranda. A takové aby jinde ve světě pohledal. Navléknou si kabát lidských osudů a najednou nevědí, kde jim z nich rohatá halva stojí. A proto vedle pekelné síry často cítíme libou vůni člověčiny. ( Z. Mahler).

Krásná kniha: Kdyby čert na koze jezdil s ilustracemi K. Franty

J. Kahoun: U všech čertů. V této knize mocný vládce Remcal, brepta Šmoura, kulhavý rozumbrada Camfour, koktavý Maťátko a malý neposeda prskavka jsou pěkně povedená čertiska. Deset veselých čertovských vyprávění.

O chytré princezně - tradiční pojetí čerta. Je to svůdce, který usiluje o získání lidské duše.

Čertův švagr - B. Němcová - sedmiletá služba v pekle. Zde není čert škůdcem.

Zapomenutý čert - J. Drda - čert zaujímá místo hrdiny.

Dařbuján a Pandrhola - ocitne se zde čert jen na chvilku - jako reprezentant odmítnutého křesťanského názoru.

Slavná čertí kapela - hudební nástroje - basa, trubka, klarinet, tuba, harmonika, klasické pohádky s rohatými náměty a zbrusu nové vtipné verše.

Nebeské a pekelné pohádky, V. Hulpach. Vypráví kouzelné pohádky o andělech a čertech. Vyprávění o 12 apoštolech, čertově babičce, Smrti.

Čertovské pohádky, J. Teufel

Kniha plná příběhů o pekle, o tom, jak se stavělo peklo, o čertí škole.

Čertovská pohádka, J. Žáček. Záchrana princezny přece stojí za cestu do pekla. Co všechno zažil kašpárek s Honzou.

Čertice Trucajda, H,. Lehečková

Jak čert hledal díru do pekla, V. Čtvrtek

Čertí jména

Bubulák, Rambajz, Bertík. Šmudla, Brbla, Jakomour, Čabrada, Kozí ucho, Pakopyto, Měchurka, Podlejzal, Mouřián, Dunihlav, Prskal, Morčert, Barabáš, Marbuel, Anciáš, Matýsek, Nelinka, Belzebub, Barnabáš, Camfour, Šmoura, Prskavka, Maťátko, Klofanda (čertí kovář).

Čertovský kníže: Lucifer - Fintipál, Luciper, Remcal.....

Co víme o čertech, M. Černík

To je mi záhada. Nikdo nikdy neviděl čerta, a přeci víme, jak vypadá. Má kopyto na jedné noze a umí létat po obloze. Má rohy a oháňkou mává, kdepak. To není kráva. Víme, že žádné peklo není, a víme, že hudruje vztekle asi takhle: bleble, bleble. A víme, že smrdí sírou, proletí komínem a jinou dírou. A víme, že je hrozně starý a hloupý a zlý a provádí čáry a je strašně chlupatý. Každý ho umí popsat od hlavy po paty. Kdo ví, čí je to vina. Bude v tom nějaká čertovina. Nikdo nidky neviděl čerta, a všichni víme, jak  vypadá. To je mi záhada.

Co je to?

Čertovo lejno - rostlina

Čertovo pometlo - nezbedný, zbrklý, nepořádný, nešikovný.

Čertovo žebro - je v tom, v něm kus čerta.

Čertovská povaha - nespolehlivá, vypočítavá.

Čertův kabát - prokletý, zpropadený.

Čertův chlapík - vychytralý, neposeda.

Čichat čertovinu - úmyslnou komplikaci, žert, nepříjemnost.

Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění - zlý člověk je nevděčný.