Jdi na obsah Jdi na menu
 


TŘI KRÁLOVÉ

23. 12. 2013

KAŠPAR

Vyrůstal vysoko v horách na samotě. přišel den, dky začal chodit do školy. Děti na něho o přestávce pokřikovaly:"Kšpare, kde máš rolničky? Vrať se do cirkusü!" Rozlobil se na rodiče za svémjméno a utekl z domova. A šel na trh. Jeden kupec se ptal, co tam dělá. "Dívám se, že se ti nikdo nesměje." Od té doby prodával Kašpar koření na trnu. Jezdil od města k městu a byli stále bohatší. A když kupec umřel, Kašpar vše prodal. Koul si dům a už se mu nikdo nesmál. Ale šťastný nebyl. Jednoho dne se k němu v hostinci přisedl starý muž, ale spokojený nebyl. Proč? Byl to knihovní a rád četl knížky. Když byl nespokojená, vždy si něco přečetl. A Kašpar začal číst také - hodně se dozvěděl, o zemi, o hvězdách, o přírodě. A lidi k němu chodili pro radu. A když tam zemřel král, stal se jím KAšpar. Už se mu nikdo nesmál.

Jednoho dne přiletěl anděl a řekl mu, že se v Betlémě narodí Ježíšek. "Jdi za ním, hvězda tě povede."

Připravil dary. Jel dlouho a před Betlémem se potakl s ¨Baltazarem a Melicharem. A dál už jeli za hvězodu spolu a ukazovali si dary.

Kašpar - zlato. Kašpar v cizí řeči znamená: ten, kdo se stará o poklad.

Když dával ježíškovi dark, byl překvapen - byl v chlévě. Panna maria se na něj s láskou dívala a Josef stál opodál. Ježíšek se podíval Kašparovi do éčí a Kašpar pochopil: ŠTĚSTÍ MŮŽE PŘINÉST JEN LÁSKA.

A rychle se vypravil do hor za rodiči, aby se omluvil a vzal rodiče do zámku.

Koření - poznávat různé druhy.

Knihy - moudrost.

 

O BALTAZAROVI

Daleko na Východě bydlel kluk, který se jmenoval Maleb. Žil v chalupě u královské zahrady. Toho dne si vystřihl královskou korunu, přehodil si šátek a seděl venku na lavičce. Najednou před ním stál anděl Benjamin. Měl králi vyřídit, dže se narodí Ježíšek. "Ty jsi král?" Maleb byl tak překvapený, že kývl.

A když se vzpamatoval, utíkal za opravdovým králem Baltazarem, ale om mu nevěřil. A tak si vzal do rance chleba. lábro vody a bábovku pro krále. Všiml si vlasatice, která mu ukazovala cestu. Ale omyl se vystvětlil - archanděl znovu letěl za králem a ten vypravil průvod. Potkal Maleba a vzal ho s sebou.

Možné připravit překážkovou dráhu - kudy šel král Baltazar.

 

O MELICHAROVI

král Melichar bydlel daleko na Východě, byl už starý a chtěl přenechat vládu synovi. Synu mu nechal postavit astronomickou observatoř s velkými dalekohledy. Mohla k němu jen princezna Amálie.

Jednoho dne uviděl krásnou hvězdu a měla dlouhatánské vlasy. Vtom se objevil anděl a zvěstoval, že se brzy narodí ježíšek.

Vlasatice jsou důležité hvězdy a vždycky něco znamenají. král melichar dal hned zapřahat do kočárů, nechal na velbloudy naložit dary a jel do Betléma.

 

RH HVĚZDA

Cíl: Navodit u dětí stav uvolnění celkovým znehybněním těla.

Činnost: Každé dítě napodobuje                                          svým tělem hvězdu na nebi.

- Lehněte si na záda, abyste napodobili hvězdu. Roztáhněte nohy se špičkami vytočenými na vnější stranu, dlaně nahoru.

- Sviťte bez hnutí na obloze.

- Ten, čí jméno vyslovím, napodobí padající hvězdu.

- Pomalu roztáhneme prsty a postupně začneme lehce pohybovat rameny a pažemi. Potom pomalu rozhýbáváme chodidla a nohy.

- Nakonec velmi pomalu odlétá.

 

TŘÍ KRÁLOVÉ

Cíl: Trénovat správné držení těla.

Děti utvoří kruh, jedno dítě uprostřed, je to král s korunou na hlavě. Velmi pomalu se prochází dokola.

Pak udělá šaška, který skáče, mrská nohama, koruna mu spadne z hlavy: jestli chceme být jako králové, musíme mít královské držení těla.

Znovu král chodí rovně a vznešeně. Opakujeme.

Všechny děti si na hlavu nasadí imaginární korunu a pěkně se postaví.

Pak se začnou prochíze a musí dávat pozor, aby jim neviditelná koruna z halvy nespadla. Během cvičení děláme pauzu, kdy děti poskakují, pitvoří se...

Na znamení nasadí neviditelnou korunu a znovu se z nich stanou králové.